Autor Wiadomość
dragoontales
PostWysłany: Sob 21:49, 19 Maj 2007    Temat postu:

widzę, że tak jak pisałam, temat nie cieszy się szczególną popularnością, więc proponuję żeby jego wysokość admin to wywalił

@EditByGruh:
Po 1: NIE WYSOKOŚĆ ADMIN ! To Wy tworzycie to forum, nie ja.
Po 2: Ja starałem się pisać jak mogłem...
Po 3: Nie wywalę, bo nie.
Po 4: Double post, ale niech zostanie ; )
Po 5: Widzę, że masz doła i jakieś idiotyzmy Ci się do głowy wbijają ; p
dragoontales
PostWysłany: Pią 22:01, 18 Maj 2007    Temat postu:

Dresaż, czyli inaczej ujeżdżanie jest chyba jedną z najpiękniejszych i najelegantszych form sportu. ponadto jest dyscypliną olimpijską i częścią WKKW. dresaż polega na wykonaniu, na czworoboku, odpowiednich figur. często ruchy konia muszą być zgrane z rytmem muzyki. dresaż wymaga wielu lat ćwiczeń nie tylko jeźdźca, ale przede wszystkim konia. najważniejsza jest współpraca jeźdźca z koniem i prawidłowe używanie pomocy (wodze, łydka). jednocześnie dresaż jest dyscypliną najbliższą naturze konia ponieważ, podczas zawodów koń prezentuje umiejętności, które posiada od urodzenia.

Figury:
1.Trawers (ciąg, kłusowanie do przodu i w bok [obrót konia głową do boku czworokąta/ściany]):

2.Kontrgalop(koń galopuje na nogę odpowiadającą kierunkowi ruchu [wewnętrzna para nóg wysuwa się do przodu]. Jeżeli wysuwająca się do przodu para kończyn jest parą zewnętrzną, koń porusza się kontrgalopem.)

3.Półpiruet (obrót konia o 180 stopni, niestety nie udało mi się znaleźć zdjęcia.
4.Pasaż (kłus lub inochód z długim wykrokiem i podnoszeniem nóg)

5.Piaff (kłus w miejscu)

6.Piruet (obrót w miejscu o 360 stopni)


Poza tym w dersażu bardzo ważne są półparady (zasygnalizowanie koniowi "nadejście" nowego polecenia/przejście ze stępa do kłusa) oraz parady (przejście ze stępa do galopu),a także tzw. osadzanie konia w miejscu (koń zatrzymuje się w galopie bez zwalniania i przechodzenia przez kłus i stęp).

Rasy koni wykorzystywane w dresażu:
1. Koń trakeński

2.Koń hanowerski:

3.Koń lipicański(częściej hiszpańska szkoła jazdy):


Generalnie każdy koń może zostać wyćwiczony do dresażu, ale powyżej wymienione rasy są szczególnie uzdolnione.
Dosia
PostWysłany: Czw 20:30, 17 Maj 2007    Temat postu:

Co za syfiarze! Niedojrze wpieprzją koninę i sie cieszą to jeszcze pozbawiają ich genitalnej wolności :/
Masakra!
dragoontales
PostWysłany: Czw 19:42, 17 Maj 2007    Temat postu:

rodeo nie ma nic wspólnego z moralnością. to nie jest sport-to męczenie zwierząt. polega to na tym, że bierze się nieujeżdżonego na ogół 2-3 letniego ogiera, zakłada mu się opaskę uciskającą genitalia (jako chłopak powinieneś wiedzieć jak to boli) potem wsadza się na niego faceta (a czasem i kobietę) i on ma się na tym koniu utrzymać jak najdłużej. obecnie wiele organizacji i prywatnych osób stara się walczyć z tą prymitywną rozrywką.

Rodeo:


A tak wygląda słabizna (miejsce nieochraniane żebrami) po zawodach rodeo:
Gruh
PostWysłany: Czw 13:33, 17 Maj 2007    Temat postu:

Mi by zależało na opisie jednej z dyscyplin, o której słyszałem raczej nie pochlebne opinie, czyli rodeo.
Na czym polega ? Jakie są mniej - więcej zasady ? I - Twoim zdaniem, dragoontales (choć oczywiście opinie innych mile widziane) jest to sport (chodzi o rodeo) morlany.
dragoontales
PostWysłany: Wto 18:52, 15 Maj 2007    Temat postu:

zacznę od sportu najbliższemu memu sercu-westernu. niestety w Polsce jest to sport mało popularny, aczkolwiek wzrasta liczba koni typowo "westernowych" hodowanych na terenie naszego kraju. jest to sport wymagający dużej współpracy między jeźdźcem, a jego wierzchowcem oraz niezwykłej zwinności i refleksu konia. western ma swoje korzenie na amerykańskich farmach bydła, gdzie do zaganiania stad potrzebowano zwinnych koni potrafiących "wyczuć" bydło. western to ponadto bardzo charakterystyczny styl w jeździectwie (ale o tym kiedy indziej).
KONKURENCJE (te najczęściej pojawiające się na zawodach):
-CUTTING: Założenia konkurencji są proste - zawodnik (tzw. cutter) ma za zadanie oddzielić ze stada sztukę bydła i następnie uniemożliwić jej powrót do niego. W trakcie tej konkurencji na arenie, oprócz stada bydła i danego zawodnika, znajduje się jeszcze czterech innych jeźdźców. Mają oni ściśle określone role: dwójka tzw. herdholders ustawia się w narożnikach areny i pilnuje stada, by się nie rozbiegło; pozostali dwaj, tzw. turnback men, muszą zapobiec ucieczce odciętego cielaka poza stanowiska sędziów. Cutter musi wjechać spokojnie w stado, tak by nie wprowadzić wśród bydła zamieszania, a następnie oddzielić wybranego cielaka od reszty. Odcięty cielak powinien zostać ustawiony na środku areny. W tym momencie koń i byczek stają naprzeciwko siebie - zaczyna się swoisty taniec połączony z pokrzykiwaniami jeźdźców i głośnymi reakcjami publiczności. Cielak za wszelką cenę próbuje dostać się do stada, a koń blokuje mu drogę powrotu. Rzecz w tym, żeby koń pracował sam, bez żadnej pomocy ze strony jeźdźca. Każdorazowe użycie wodzy czy innych pomocy w celu kierowania konia kończy się przyznaniem punktów karnych. Wodze muszą być trzymane w jednej ręce, druga ręka najczęściej służy przytrzymywaniu się rożka (hornu) przy nagłych zwrotach.
-REINING: zawodnik musi wykonać kilka manewrów (np. obrót w miejscu, zatrzymanie w miejscu itp.) w określonej kolejności.

-TEAM PENNING:Stado powinno liczyć 30 sztuk bydła, możliwe jest jednak stado większe (maksymalnie 45 sztuk) lub mniejsze (minimum 21 sztuk). Stado zostaje zgromadzone po jednej stronie specjalnie przygotowanej areny. Bydło musi być ponumerowane (po trzy sztuki tym samym numerem) lub oznaczone kolorami (po trzy sztuki tym samym kolorem). Tak więc na arenie mamy np. trzy sztuki bydła oznaczone numerem 5 albo trzy sztuki z niebieskimi wstęgami na szyi. W momencie, gdy sędzia daje znak do rozpoczęcia konkurencji, zawodnicy informowani są o numerze lub kolorze bydła, jakie muszą zapędzić do zagrody.

rasy koni wykorzystywane w westernie:
-American Quarter Horse (AQH)
-Palomino
-Canadian Cutting (uznawane za rasę jedynie w Kanadzie)
Dosia
PostWysłany: Wto 18:08, 15 Maj 2007    Temat postu:

Przyznaję się bez bicia, że w życiu nie jeździłam samodzielnie na koniu. (Samodzielnie, bo owszem dosiadłam konia 3 razy w życiu. W cyrku i w wiosce indiańskiej Razz)

Uważam, że ta dziedzina sportu jest zajedwabista. Bez kiboli i innych karków, do tego udział biorą najinteligentniejsze zwierzęta świata (moim zdaniem).

Nie prawdą jest to, że tylko Misiaela będzie czytać ten temat, bo ja też

Jeśli chodzi o maść konia to kocham Kare konie!
Nie blondynów Razz
Daj fotkę jakiegoś czarnucha!
Gruh
PostWysłany: Wto 17:49, 15 Maj 2007    Temat postu:

Ja bym chciał się dowiedzieć o jeździectwie tak 'w proszku'. Nie mam ochoty przerzucać ton ston www, więc chciałbym, abyś przybliżyła mi (i może też przy okazji innym), 'z czym to się je'.
Z góry dziękuje ; )
dragoontales
PostWysłany: Wto 17:42, 15 Maj 2007    Temat postu: Hippika

Bo jazda konna to też sport. Dlatego postanowiłam umieszczać tu daty ciekawszych imprez (w oparciu o informacje z PZHK), wydarzeń w świecie koni i końskiego sportu oraz notki i zdjęcia o wybranych rasach koni. zainteresowana pewnie będzie tylko michalina i ja, ale co tam... i mam prośbę, żeby sedam się tu łaskawie nie pokazywał bo nie mam ochoty czytać jego chamskich postów...

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group